Storage Jars
- (7)
- (3)
- (3)
- (77)
- (1)
- (24)
- (5)
- (7)
- (5)
- (7)
- (3)
- (82)
- (29)
- (110)
- (4)
- (3)
- (1)
- (28)
- (1)
- (21)
- (42)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (8)
- (5)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (21)
- (40)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (28)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (2)
- (11)
- (21)
- (1)
- (26)
- (49)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (12)
- (1)
- (1)
- (2)
- (25)
- (2)
- (1)
- (1)
- (10)
- (1)
- (1)
- (52)
- (3)
- (1)
- (1)
- (43)
- (4)
- (1)
- (1)
- (7)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (42)
- (1)
- (3)
- (57)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (8)
- (7)
- (1)
- (1)
- (59)
- (3)
- (1)
- (3)
- (16)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (11)
- (68)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (5)
- (4)
- (3)
- (6)
- (4)
- (3)
- (9)
- (186)
- (1)
- (4)
Filtered Search Results
DWK Life Sciences Wheaton™ Clear Standard Wide-Mouth Bottles: No Caps
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Ideal for the storage of dry materials and specimens
| Color | Clear |
|---|---|
| Material | Soda Lime Glass |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | PTFE |
Corning™ Polypropylene Straight Containers with Polyethylene Caps
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Quality sampling tools for secure sample retrieval and shipment
Qorpak™ Natural Polypropylene Jars: W/ Black PP/Alu Foil-Lined Caps
Wide neck and straight sides facilitate easy recovery of contents
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Diameter (English) | 3.46 in. |
| Shape | Round |
| Closure Size | 89-400 mm |
| Color | Natural |
| Material | Polypropylene |
| For Use With (Application) | Storing and Collecting Specimens and Lab Supplies |
| Closure Material | Phenolic |
| Clarity | Natural |
| Sterility | Non-sterile |
| Closure Included | Yes |
| Includes | Cap |
| Product Type | Straight-sided Jar |
| Diameter (Metric) | 89 mm |
| Mouth | Wide |
| Closure Liner | Pulp/Aluminum Foil |
| Packaging | Convenience Pack |
| Graduated | No |
| Chemical Label | Unlabeled |
| Closure Color | Black |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Closure Type | Cap |
Qorpak™ Natural HDPE Round Handled Jugs: With Phenolic Pulp/Vinyl Cap
Stores large volumes of products
Qorpak™ Natural HDPE Round Handled Jugs: With PP SturdeeSeal PE Foam-Lined Cap
Stores large volumes of products
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Shape | Round |
| Closure Size | 38-400 mm |
| Color | Natural |
| Material | HDPE |
| Closure Material | Polypropylene |
| Clarity | Natural |
| Sterility | Non-sterile |
| Closure Included | Yes |
| Includes | Cap |
| Product Type | Jar |
| Mouth | Narrow |
| Closure Liner | Polyethylene Foam |
| Graduated | No |
| Chemical Label | Unlabeled |
| Closure Color | White |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Type | Cap |
Qorpak™ Amber Boston Round Bottles, Vacuum and Ionized: With Phenolic F217 and PTFE Cap
General use bottles ideal for UV sensitive contents. Qorpak™ Amber Boston Round Bottles, Vacuum and Ionized: With Phenolic F217 and PTFE Cap ensures product integrity for long-term storage.
Bel-Art™ Low-Density Polyethylene Chemical Containers
Chemical containers are ideal for storing small quantities of liquids or solids.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Shape | Round |
| Color | Clear |
| Quantity | 6/Pk. |
| Material | Polyethylene |
| For Use With (Application) | Storing Small Quantities of Liquids or Solids, These Heavy-Walled, Injection Molded Polyethylene Jars Have Even Been Used to Transport Dust Samples from the Moon |
| Closure Material | Polyethylene |
| Clarity | Clear |
| Sterility | Non-sterile |
| Closure Included | Yes |
| Includes | Screw Cap |
| Product Type | Storage Container |
| Mouth | Wide |
| Graduated | No |
| Chemical Label | Blank |
| Closure Color | Clear |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Type | Screw Cap |
Qorpak™ Clear Polystyrene Jars without Cap
Ideal for storing and collecting specimens and lab supplies. Qorpak™ Clear Polystyrene Jars without Cap are slip resistant.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Shape | Round |
| Color | Clear |
| Material | Polystyrene |
| For Use With (Application) | Storing and Collecting Specimens and Lab Supplies |
| Clarity | Clear |
| Sterility | Non-sterile |
| Closure Included | No |
| Product Type | Straight-sided Jar |
| Mouth | Wide |
| Packaging | Bulk |
| Graduated | No |
| Chemical Label | Unlabeled |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Type | Screw Cap |
Qorpak™ Natural Polypropylene Jars: w/White PP Unlined Caps
Wide neck and straight sides facilitate easy recovery of contents
| Shape | Round |
|---|---|
| Color | Natural |
| Material | Polypropylene |
| For Use With (Application) | Storing and Collecting Specimens and Lab Supplies |
| Closure Material | Polypropylene |
| Clarity | Natural |
| Includes | Cap |
| Product Type | Straight-sided Jar |
| Mouth | Wide |
| Closure Liner | Unlined |
| Chemical Label | Unlabeled |
| Closure Color | White |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Closure Type | Cap |
Qorpak™ Natural Polypropylene Jars: Without Caps
Wide neck and straight sides facilitate easy recovery of contents
| Shape | Round |
|---|---|
| Product Type | Straight-sided Jar |
| Mouth | Wide |
| Color | Natural |
| Material | Polypropylene |
| Chemical Label | Unlabeled |
| Autoclavable | Autoclavable |
| For Use With (Application) | Storing and Collecting Specimens and Lab Supplies |
| Clarity | Natural |
Qorpak™ Amber Boston Round Bottles with Black Phenolic Solid PE Caps
Ensures product integrity for long-term storage
Qorpak™ Natural HDPE Round Handled Jugs: With Thermoset F217 and PTFE Cap
Stores large volumes of products
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Shape | Round |
| Closure Size | 38-400 mm |
| Color | Natural |
| Material | HDPE |
| Closure Material | Thermoset |
| Clarity | Natural |
| Sterility | Non-sterile |
| Closure Included | Yes |
| Includes | Cap |
| Product Type | Jar |
| Mouth | Narrow, Threaded |
| Closure Liner | F217, PTFE |
| Graduated | No |
| Chemical Label | Unlabeled |
| Closure Color | Green |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Type | Cap |
Qorpak™ Natural HDPE Wide Mouth Round Bottles with White PP SturdeeSeal™ PE Foam Lined Caps
Ideal for general use with solids and powders
| No. per Case | 36 |
|---|
Qorpak™ Clear Polystyrene Jars with Cap
Ideal for storing and collecting specimens and lab supplies. Qorpak™ Clear Polystyrene Jars with Cap are slip resistant.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Shape | Round |
| Color | Clear |
| Material | Polystyrene |
| For Use With (Application) | Storing and Collecting Specimens and Lab Supplies |
| Closure Material | Polypropylene |
| Clarity | Clear |
| Sterility | Non-sterile |
| Closure Included | Yes |
| Includes | Cap |
| Mouth | Wide |
| Closure Liner | Polyethylene Foam |
| Graduated | No |
| Chemical Label | Unlabeled |
| Closure Color | White |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Type | Cap |
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Shape | Round |
| Color | White |
| Material | Polypropylene |
| For Use With (Application) | Storing and Collecting Specimens and Lab Supplies |
| Sterility | Non-sterile |
| Closure Included | No |
| Product Type | Straight-sided Jar |
| Mouth | Wide |
| Packaging | Bulk Pack |
| Graduated | No |
| Chemical Label | Unlabeled |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Closure Type | Screw Cap |